Ukrajnában ma körülbelül 4,3 millió hektárnyi termőterületen nagyüzemi mezőgazdaság működik, és e termőföld nagyobb része, több mint 3 millió hektár mindössze egy tucat, nagyrészt külföldön regisztrált óriási agrárcég kezében van.
Ezek – jellemzően leányvállalatokon keresztül – rendkívül intenzív, monokultúrás, exportorientált termelést folytatnak.
A lopás, amiéről Zelenszkij sem mer/akar beszélni
Az említett cégek mellett telvileg az ukrán állam is rendelkezik termőterületekkel. A korábbi adatok szerint az állami tulajdonú mezőgazdasági területek mérete öbb mint 7 millió hektár volt, ám Volodimir Zelenszkij elnök 2020. októberében közölte, hogy ebből az elmúlt évtizedekben 5 milliót „elloptak” – azt azonban, hogy ezt a két Krím-félszigetnyi méretű – földterületet jelenleg kik birtokolják, nem hozta nyilvánosságra az ukrán vezetés.
Tehát adott egy kormány, amely tisztában van azzal, hogy az országa termőföldjeinek több mint 10 százalékát „ellopták”. Mivel állami tulajdonról beszélünk, nyilván azt is tudják, hogy kik tulajdonították el a földet. Ennek ellenére nem mondják el, hogy kik kezébe kerültek ezek a területek. Ez azért számos kérdést felvet – attól kezdve, hogy miért nem közlik, egészen odáig, hogy kikről van szó.
A jelentés szerint
összesen 9 millió hektár mezőgazdasági terület (ez az összes ukrán termőföld nagyjából 28 százaléka) oligarchák, korrupt személyek és óriáscégek ellenőrzése alatt áll.
A feltételezések szerint az ukrán mezőgazdasági terület többi részén több mint 8 millió ukrán állampolgár gazdálkodik, de ezen adat pontossága kérdéses.
Itt a legnagyobb földbirtokosok listája!
A jelentés szerint a legnagyobb földbirtokosok helyi oligarchák és különféle külföldi érdekeltségek valamint ezek különféle együttműködései. A külföldi cégek többnyire európaiak és észak-amerikaiak, van köztük egy amerikai székhelyű magántőke-alap és Szaúd-Arábia állami alapjának is vannak érdekeltségei. oligarchák és különféle külföldi érdekeltségek keveréke, főleg európai és észak-amerikaiak. Ezek a cégek holdingtársaságok, és működésüket általában leányvállalatokon keresztül végzik.
Nézzük először is a legnagyobb – legalábbis névleg – ukrán cégeket!
- Ukrajna legnagyobb földbirtokosa a Bács-Kiskun vármegyénél is nagyobb, 582 062 hektárnyi területet birtokló Kernel Holding. A cég a legnagyobb ukrajnai napraforgóolaj-termelő és -exportőr. Tulajdonosa, Andrij Verevszkij Ukrajna 16. leggazdagabb embere.
- Az UkrLandFarming 403 370 hektár termőfölddel a második legnagyobb. A céget Oleg Bakhmatyuk oligarcha alapította, ő 2016-ban Ukrajna 28. leggazdagabb embere volt, és azóta földje és vagyona nagy részét elveszítette a Krím Oroszország általi annektálása miatt. A vállalat gabona-, tojás-, tej- és hústermelésre specializálódott.
- A 3. helyezett 360 238 hektáron gazdálkodó MHP, Ukrajna legnagyobb csirketermelő és -exportőr cége. A vállalat jelenlegi vezérigazgatója és alapítója, Jurij Kosjuk, az ország 10. leggazdagabb embere.
- Ukrajna legnagyobb cukortermelője, az Astarta 264 270 hektárral a 4. helyen taláható. A cég ipari tejtermeléssel és szójabab-feldolgozással is foglalkozik. Alapítója és jelenlegi vezérigazgatója, Viktor Ivanchyk a 95. leggazdagabb ukrán.
- Az 5. legnagyobb cég, a Nibulon alapítója, Olekszij Vadaturszkij Ukrajna 24. leggazdagabb embere volt, de 2022 júliusában egy orosz rakétacsapás következtében elhunyt. A Nibulon 82 500 hektáron export céllal gabonát termel.
- Ukrajna leggazdagabb embere, Rinat Akhmetov cége, a System Capital Management (SCM) egy jelentős pénzügyi és ipari holding a 7. legnagyobb ukrán földbirtokos. Az SCM különféle mezőgazdasági leányvállalatokkal rendelkezik, ilyen például a HarvEast, amely búzát, napraforgót, hüvelyeseket, kukoricát termel és szarvasmarhát nevel. A cég 26 000 hektár földet birtokol, de ennél sokkal többel rendelkezett, azonban a háború miatt több mint 100 000 hektár felett elveszítette az irányítást.
A legnagyobb ukrán földbirtokosok között azonban számos hivatalosan is külföldi cég is megtalálható. A három legnagyobb a következő:
- Ukrajna ötödik legnagyobb földbirtokosa 290 749 hektárral egy amerikai székhelyű magántőkealap, az NCH Capital amely kiemelkedő amerikai nyugdíjalapok, egyetemi alapok és alapítványok nevében fektet be. Ukrajnában az AgroProsperis nevű cégen keresztül működik.
- Szaúd-Arábia állami tőkealapja, a PIF Saudi 228 654 hektáron gazdálkodik Ukrajnában, a Szaúdi Mezőgazdasági és Állattenyésztési Befektetési Társaságon (SALIC) és leányvállalatán, a Continental Farmers Group-on keresztül.
- A 295 624 hektáron termelő TNA Corporate Solutions szintén amerikai székhelyű cég, Nicholas Piazza amerikai üzletember tulajdonosa. Ukrajnában több leányvállalaton, köztük a Pivden Agro Investen, a Podillya Agroproduct-on, a Hetmanske-n és a Prydniprovske-n keresztül működik. A földterületek nagy részét a TNA bérli. az UkrLandFarming elmúlt években történt átutalásaiból.
A legnagyobb Ukrajnában működő agrárcégek közül számos vállalat megnyitotta tőkéjét a magánbefektetők előtt, akik jelenleg változó mennyiségű részvényt birtokolnak. Többet közülük nyugati tőzsdéken, például párizsi, londoni vagy varsói tőzsdéken jegyeznek. Ezek közé tartozik a Kernel, az MHP és az Astarta, valamint az Industrial Milk Company (IMC) és a franciaországi székhelyű AgroGeneration, amelyek egyaránt termelnek gabonát és olajos magvakat.
Jelen cikkünk fő forrása a The Oakland Institue nevű amerikai agytröszt 2023 végén megjelent War and Theft: the takeover Ukraine's agricultural lands (Háború és lopás: Ukrajna mezőgazdasági területeinek elfoglalása) című jelentése. A magyar nyelvre átültetett szövegek fordítását nem az Oakland Institute készítette, és nem tekinthető az Oakland Institute hivatalos fordításának. Az Oakland Institute nem vállal felelősséget a fordítás tartalmáért vagy hibáiért.